Завършен проект

CreatINNES – Стратегическо партньорство за развитие на иновациите и бизнес уменията в сектора на културните и творческите индустрии

CreatINNES - Strategic Partnership for Innovation and Business Skills Development in Cultural and Creative Industries Sector

Идентификационен номер: 2018-1-DE02-KA202-005232

Продължителност: 1 септември, 2018 – 31 август, 2021

През последните години КТИ постоянно придобиват значение в световен мащаб и особено в Европа, повече от всеки друг бизнес сектор. Според Евростат през 2015 г. културният сектор представлява 2,9% от общата европейска работна сила, а целият сектор на КТИ представлява около 4% от европейския БВП и осигурява работни места на 8 милиона души.  Проучването на Ernst & Young заключава, че Европа е вторият по големина пазар на КТИ и обяснява, че „културната икономика на Европа се корени в нейната история: регионът се радва на уникална концентрация на институции за наследство и изкуства“. Сами по себе си, чрез разпространението им и чрез силата им да увеличат привлекателността на градовете и регионите за други дружества, КТИ вече се признават за основен двигател за растеж и иновации, повишавайки конкурентоспособността на европейската икономика. Въпреки че КТИ е важен участник в икономиката, насърчаващ конкурентоспособността и приобщаването на бизнеса, цифровизацията създава нови възможности и предизвикателства за участниците в КТИ. По-специално, скоростта и количеството информация, предлагана от новите цифрови технологии, позволяват по-добър достъп до европейското културно наследство, като по този начин се увеличават възможностите за неговото насърчаване и икономическа експлоатация не само от отговорните институции за управление, но и от КТИ и цифровите предприятия. Технологиите добавят икономическа стойност в сектора на културното наследство поради значението на културното наследство и цифровите индустрии за европейската икономика, където цифровите културни стоки са сред най-големите източници на приходи за цифровата икономика. Освен това, според доклада на EY културното съдържание, стоките и услугите имат пряко въздействие върху продажбите на електронни устройства, използвани за тяхното ползване, а потребителската електроника стимулира търсенето на ново културно съдържание, което позволява по-нататъшното развитие на съдържанието и използването на цифровизирани културни материали в приложения и игри.

ПОТРЕБНОСТИ И ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:

КТИ обаче винаги е била разпокъсана от малки предприятия или физически лица, които имат предизвикателства по отношение на достъпа до финансиране, което е важно за тяхното мащабиране. За да могат стартиращите предприятия и фрийлансърите в КТИ в Европа да се възползват максимално от цифровизацията и новите тенденции, проучването „Картографиране на творческите вериги за създаване на стойност – проучване на икономиката на културата в цифровата ера“ препоръчва по-нататъшни действия на равнище ЕС, сред които изграждане на капацитет на участниците в КТИ и свързване с цел преодоляване на фрагментацията. В същото проучване се посочва, че поради новите разработки са необходими нови умения в КТИ, особено бизнес умения чрез иновативни учебни програми в образованието по изкуства и по-голяма гъвкавост при комбинирането на различни дисциплини.

Освен това следва да се насърчават подходящи материали и обучение относно последиците за бизнеса от цифровизацията и новите модели на сътрудничество за преодоляване на малкия размер на повечето субекти, мисленето „извън сектора“ и междусекторното сътрудничество за европейската икономика и обществото като цяло чрез обединяване на КТИ и други участници в сектора.

Независимо от това, че КТИ изглежда бързо развиващ се сектор, SWOT анализът, проведен от Австрийския институт за изследване на МСП и VVA Europe в доклада, показва, че КТИ като цяло страда от ниска инвестиционна готовност в КТИ, тъй като предприемачите често нямат бизнес умения, за да предлагат своите проекти на финансови институции и предприемачески умения, включително мобилизиране на финансови възможности.

Освен това европейските КТИ се представят по-слабо по отношение на регистрацията на нови ПИС и техните бизнес модели често зависят от ПИС и намирането на начини за финансово използване на ПИС. Аудио-визуалният сектор е един от основните участници в генерирането на приходи и създаването на работни места в рамките на КТИ, но проучването „Принос на програмата „Творческа Европа“ за насърчаване на творчеството и развитието на умения в аудио-визуалния сектор“ идентифицира сред приоритетните нужди от умения в този сектор: ИКТ / цифрови умения, умения за управление на бизнеса, иновации и предприемачески умения. Една от основните препоръки на това изследване е: „Иновациите трябва да продължат да се представят като тема сами по себе си и като характеристика на други теми, например умения за използване на иновативни форми на производство или нови технологии“ или за приемане на иновативни форми на финансиране. Очевидно е, че има особена нужда предприемачеството в КТИ да бъде включено от образователната програма като начало. На срещата на върха на европейските лидери в Швеция ЕК прикани държавите членки да включат КТИ в образователната система, да укрепят позициите си на икономическия пазар и да улеснят достъпа до наличните фондове за стартиращи предприятия. Европейската програма е да насърчава и създава нови цифрови шампиони, като в същото време дава тласък на творческата индустрия и запазва водещата си позиция в света. Ето защо, този проект ще отговори на приоритетните нужди на стартиращите фирми и фрийлансърите в сектора на КТИ, като ги научи как да бъдат успешни предприемачи и да привличат пари на инвеститорите, как да се адаптират към дигитализацията и да създават съвместно нови решения със стартиращи фирми от други индустрии и как да монетизират ПИС и да комерсиализират иновациите са сред най-важните теми за по-нататъшното развитие на сектора на КТИ.

Основни бенефициенти на проекта CreatINNES са КТИ фрийлансъри и стартъпи. Една от най-важните характеристики на КТИ е тяхната работа в сътрудничество и мрежи. Творческите предприемачи често трябва да балансират противоречиви интереси, да вземат трудни бизнес решения, като същевременно се опитват да поддържат творческата си динамика. Саморекламата и маркетингът са ключови трудности за творческите предприемачи, тъй като повечето от тях срещат трудности да популяризират своя опит пред аудиторията си. Финансирането изглежда особено трудно, тъй като въпреки потенциала на сектора все още липсва разбиране за творческото предприемачество сред инвеститорите. В допълнение, предприемачите от творческата индустрия се сблъскват с пречки при представянето на идеите си на потенциални финансиращи организации и са склонни да се фокусират върху естетиката, а не върху бизнес случая. Наскоро проведено проучване посочва, че предприемачите от творческата индустрия, главно от аудиовизуалния сектор, предпочитат да запазят контрола и собствеността върху бизнеса си, да се противопоставят на разширяването и да ограничат разпространението

Поради като цяло по-малкия размер на предприятието, наскоро проведено проучване посочва, че над 40% от служителите в творческата индустрия работят гъвкаво, често като фрийлансъри (включително висок дял на еднолични предприятия и фрийлансъри) и тяхната липса на предприемачески умения, мрежи с други творци, самостоятелно стартиращи от различни индустрии, рискови капиталисти и заинтересовани страни стават необходими за комбиниране на компетенции и предлагане на по-сложни и интегрирани творчески продукти.  Следователно творческите екосистеми, предприемаческите центрове и клъстери, които обединяват творчески предприятия, талантливи хора и финансово обединяване на знания и ресурси, са от особено значение за дейностите по проекта.

Много проучвания обаче показват, че европейският туристически сектор трябва да получи някои специфични аудиовизуални и мултимедийни познания, за да стимулира електронната си търговия, както и да използва някои специфични цифрови умения от сектора на КТИ. Тези умения биха могли да им помогнат да популяризират туризма както на местно, така и на международно ниво. Идентифицирани са няколко ключови технологии, които биха били в основата на мултимедията, включително големи, окачени на стената екрани с висока разделителна способност, цифров звук и гласов запис и изкуствени светове, за да споменем няколко. Това би им позволило да направят офертите си визуално привлекателни и да достигнат до целевата си аудитория. Затова участници от този сектор ще бъдат и бенефициенти по проекта.

В обобщение, основните нужди от обучение и обучение, които вече са идентифицирани от ранния анализ и опита на партньорите, са:

  • Преодоляване на пропастта между недостатъчната квалификация и бъдещите нужди на КТИ;
  • Развитие на нови умения в КТИ, особено бизнес умения, чрез иновативни учебни програми с гъвкавост при комбиниране на различни дисциплини;
  • „Извънсекторно“ мислене и междусекторно сътрудничество за европейската икономика и общество чрез обединяване на КТИ и други участници в сектора;
  • Европейският туристически сектор трябва да получи някои специфични аудиовизуални и мултимедийни познания, за да засили електронната си търговия, както и да използва някои специфични цифрови умения от сектора на КТИ.

Въз основа на тях определяме 5 основни целеви групи в проекта:

  • Членове и заинтересовани страни на партньорската мрежа
  • КТИ фрийлансъри
  • стартъпи в КТИ сектора
  • предприемачи, които искат да използват креативността в своите маркетингови и разпространителски дейности
  • регионални мултипликатори.

ЦЕЛИ:

Амбициозната обща цел на този проект е да допринесе за по-добра подкрепа на създаването и развитието на бизнеса в сектора на КТИ, със специален акцент върху аудио-визуалния сектор, чрез иновативна и мултидисциплинарна, смесена и основана на нуждите програма за обучение в областта на ПОО за стартиращи фирми и фрийлансъри. Тази по-широка цел е в пряко съответствие с целите на „Стратегическите партньорства за професионално образование и обучение“. Този принос ще бъде постигнат в края на проекта и през следващите години чрез постигане на следните специфични цели:

  • Да се идентифицират пропуските в уменията в сектора на КТИ, с акцент върху аудио-визуалния сектор, в Европа, свързани с цифровите и бизнес уменията, като се отговори на конкретните нужди на фрийлансърите и стартиращите предприятия в участващите региони въз основа на изследвания, основани на търсенето;
  • Създаване, прилагане и насърчаване на устойчива подкрепа за ПОО на транснационално равнище, насочена към по-добри и по-усъвършенствани услуги за обучение за стартиращи предприятия и фрийлансъри в европейския сектор на КТИ, с акцент върху аудио-визуалния сектор;
  • Да се подобри достъпът до финансиране и възможностите за растеж на стартиращите фирми, работещи в КТИ, особено в аудио-визуалния сектор, чрез развитие на умения, свързани с новите цифрови технологии и развитието на бизнеса, включително готовност за инвестиции, комерсиализация на иновациите, монетизация на ПИС и съвместно създаване на нови решения с участници от други сектори.

За да се постигнат целите на проекта и приоритетите на поканата, цифровите технологии и интеграцията с индустрията са в основата на предложената програма за ПОО като бъдещо образование за растеж на КТИ. Този проект е насочен към приоритетите на поканата чрез въвеждане на иновативен подход при създаването на нова програма за ПОО за КТИ, основана на задълбочен анализ на нуждите на индустрията от умения. Програмата за ПОО ще бъде разработена чрез съвместно създаване в творчески лаборатории, ще използва цифрови технологии като отворен онлайн курс и платформа за обучение за преподаватели и КТИ/аудио-визуални предприемачи и ще обхваща смесено и базирано на индустрията обучение. Програмата за ПОО ще включва мултидисциплинарно развитие на умения и съвместни действия, така че таланти от различни сектори и избрани страни в Европа (Германия, България, Македония, Франция, Унгария) да могат да работят заедно, като вземат предвид реалните нужди на потенциалните потребители, институциите за управление на културното наследство и по-доброто използване на пазарните възможности, свързани с европейското културно наследство.

ПРИЧИНИ ЗА ТРАНСНАЦИОНАЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ:

КТИ се провеждат транснационално, така че квалификациите и обученията трябва да отчитат транснационалното измерение, а също и чрез придобиване на междукултурен опит, предприемачите биха могли да се възползват от общото, междукултурното и транснационалното европейско културно наследство. Проектът ще спомогне за намаляване на регионалните различия и ще изгради мостове между различните заинтересовани страни в областта на КТИ/аудио-визуалните аспекти, което ще доведе до обмен на знания и бизнес.

Партньори

INI-Novation GmbH logo

INI-Novation GmbH

MEDF Skopje logo

MEDF Skopje

Budakov Films EOOD

Teleberry Kft logo

Teleberry Kft

Alanam logo

Alanam